Studio Bellmedia v kanadském Torontu vybavilo mixážní pracoviště systémem 13.1, přičemž se pro dokonalé zvukové vyvážení použily studiové monitory Neumann KH 120 a studiové subwoofery KH 870.
 Původní zadání pro pracoviště bylo standardní - surround 5.1. Protože zvukaři společnosti Bellmedia dlouhodobě používají ke své plné spokojenosti studiové monitory Neumann, byly tyto monitory naplánované i pro nové pracoviště. Jak ale vysvětluje vedoucí vysílání Michael Nunan: "Chtěli jsme zároveň i připravit koncepci pro budoucnost, tak, aby odpovídala nastupujícímu formátu ATSC 3.0. To znamená dostat se dál než je klasických 5.1 - potřebovali jsme získat nejen prostor, ale i výšku".
Pro instalaci nakonec vybrali největší poslechovou místnost Bellmedia, která již byla vybavena systémem 5.1 Neumann KH. Nejdříve doplnili dva monitory (Lss a Rss) ve výšce uší, čímž docílili konfigurace 7.1. Následně instalovali 5 monitorů (height layer), jeden monitor jako overhead a další subwoofer KH 870. "Celý systém je navržený pro Auro-3D 13.1, ale zároveň je možné pracovat i v režimu Dolby Atmos (formáty 5.1.4, 7.1.2 nebo 7.1.4), takže naše poslechová místnost je velmi dobře vybavená pro většinu uchazečů o nový zvukový standard v surround ozvučení, včetně prostorové informace ve vyšší úrovni", říká Nunan. Jak ale dodává, umístit 14 reproboxů a nechat ještě nějaké místo pro posluchače nebylo nijak jednoduché.
"Nemám rád monitory, které mají příjemný zvuk, kterým zakrývají funkční nedostatky. Studiové monitory KH 120 a subwoofery KH 870 jsou ale dokonalou kombinací s precizním zvukem." A Nunan ví co říká, protože jeho důvěra ve zvuk Neumann je podložena úspěchy, kterých dosáhl za poslední léta. "Mixy, na kterých pracuji, jsou používané v televizním vysílání a v dalších prostředích i formátech. Pokud jsem je tvořil s pomocí monitorů Neumann, nikdy jsem pak nebyl nepříjemně překvapený".
Celý článek najdete zde (ENG).
Autor aktuality: Ivan Kolomazník
 
 
U 47 FET
Historie firmy Neumann
TLM 107
U 87 Studio-Set
Neumann na YouTube

Preload obrázků Preload obrázků Preload obrázků